Themes - Twenty Twenty-Four - en to nl translation catalogue (296 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-Four is designed to be flexible, versatile and applicable to any website. Its collection of templates and patterns tailor to different needs, such as presenting a business, blogging and writing or showcasing work. A multitude of possibilities open up with just a few adjustments to color and typography. Twenty Twenty-Four comes with style variations and full page designs to help speed up the site building process, is fully compatible with the site editor, and takes advantage of new design tools introduced in WordPress 6.4.
nl: Twenty Twenty-Four is ontworpen om flexibel, veelzijdig en toepasbaar te zijn op elke site. De verzameling templates en patronen is afgestemd op verschillende behoeften, zoals het presenteren van een bedrijf, bloggen en schrijven of het presenteren van werk. Een veelheid aan mogelijkheden opent zich met slechts een paar aanpassingen aan kleur en typografie. Twenty Twenty-Four wordt geleverd met stijl variaties en volledige pagina-ontwerpen om het site bouwproces te versnellen, is volledig compatibel met de Site-editor en maakt gebruik van de nieuwe ontwerp gereedschappen die zijn geïntroduceerd in WordPress 6.4.

[ctx: Pattern description]
en: A centered text statement with a large amount of padding on all sides.
nl: Een gecentreerde tekstverklaring met veel padding aan alle kanten.

[ctx: Pattern title]
en: Posts heading
nl: Berichten koptekst

[ctx: Pattern description]
en: A title, a paragraph and a CTA button on the left with an image on the right.
nl: Een titel, een paragraaf en een CTA knop aan de linkerkant met een afbeelding aan de rechterkant.

[ctx: Pattern description]
en: A text-only section for project details.
nl: Een sectie met alleen tekst voor projectdetails.

[ctx: Pattern description]
en: A feature grid of 2 rows and 3 columns with headings and text.
nl: Een functieraster van 2 rijen en 3 kolommen met kopteksten en tekst.

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Who is behind Études?
nl: Wie zit er achter Études?

[ctx: Pattern description]
en: A FAQ section with a large FAQ heading and a group of questions and answers.
nl: Een FAQ sectie met een grote FAQ koptekst en een groep vragen en antwoorden.

[ctx: Pattern description]
en: A centered italic text statement with compact padding.
nl: Een gecentreerde cursieve tekstverklaring met compacte padding.

[ctx: Pattern description]
en: A text section, then a two-column section with text in one column and an image in the other.
nl: Een tekstsectie, daarna een twee kolommen sectie met tekst in de ene kolom en een afbeelding in de andere.

[ctx: Pattern description]
en: A centered testimonial section with an avatar, name, and job title.
nl: Een gecentreerde aanbeveling sectie met een avatar, naam en functietitel.

[ctx: Pattern description]
en: A team section, with a heading, a paragraph, and 4 columns for team members.
nl: Een teamgedeelte, met een koptekst, een paragraaf en 4 kolommen voor teamleden.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts without images, 1 column.
nl: Lijst van berichten zonder afbeeldingen, 1 kolom.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 4 columns.
nl: Een lijst met berichten met alleen uitgelichte afbeeldingen, 4 kolommen.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts with featured images only, 3 columns.
nl: Een lijst met berichten met alleen uitgelichte afbeeldingen, 3 kolommen.

[ctx: Pattern description]
en: A grid of posts featuring the first post, 2 columns.
nl: Berichten raster met het eerste bericht, 2 kolommen.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 3 columns.
nl: Berichten lijst, 3 kolommen.

[ctx: Pattern description]
en: A list of posts, 1 column.
nl: Berichten lijst, 1 kolom.

[ctx: Pattern description]
en: A full portfolio page with a section for project description, project details, a full screen image, and a gallery section with two images.
nl: Een volledige portfoliopagina met een sectie voor projectbeschrijving, projectdetails, een afbeelding op volledig scherm en een galerijsectie met twee afbeeldingen.

[ctx: Pattern description]
en: A block with a newsletter subscription CTA for a landing page.
nl: Een blok met een CTA voor een nieuwsbrief abonnement voor een landingspagina.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page with a description and a 4-column post section with only feature images.
nl: Een portfolio homepage met een beschrijving en een 4-kolommen sectie met alleen uitgelichte afbeeldingen.

[ctx: Pattern description]
en: A portfolio home page that features a gallery.
nl: Een portfolio homepage pagina met een galerij.

[ctx: Pattern description]
en: A business home page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
nl: Een zakelijke homepage met een hero sectie, een tekst sectie, een diensten sectie, een team sectie, een klanten sectie, een FAQ sectie en een CTA sectie.

[ctx: Pattern description]
en: A blogging home page with a hero section, a text section, a blog section, and a CTA section.
nl: Een homepage voor bloggen met een hero sectie, een tekst sectie, een blog sectie en een CTA sectie.

[ctx: Pattern description]
en: A business about page with a hero section, a text section, a services section, a team section, a clients section, a FAQ section, and a CTA section.
nl: Een bedrijfspagina met een hero sectie, een tekst sectie, een diensten sectie, een team sectie, een klanten sectie, een FAQ sectie en een CTA sectie.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with a project layout with 2 images.
nl: Een galerij sectie met een project lay-out met 2 afbeeldingen.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 4 columns and offset images.
nl: Een galerijgedeelte met 4 kolommen en offset afbeeldingen.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 3 columns and offset images.
nl: Een galerijgedeelte met 3 kolommen en offset afbeeldingen.

[ctx: Pattern description]
en: A gallery section with 2 columns and offset images.
nl: Een galerijgedeelte met 2 kolommen en offset afbeeldingen.

[ctx: Pattern description]
en: A cover image section that covers the entire width.
nl: Een omslagafbeelding die de hele breedte beslaat.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 4 columns.
nl: Een footer met een colofon en 4 kolommen.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a colophon and 3 columns.
nl: Een footer met een colofon en 3 kolommen.

[ctx: Pattern description]
en: A footer section with a centered logo, navigation, and WordPress credits.
nl: Een footer met een gecentreerd logo, navigatie en WordPress credits.

[ctx: Pattern description]
en: Subscribers CTA section with a title, a paragraph and a CTA button.
nl: Abonnees CTA sectie met een titel, een paragraaf en een CTA knop.

[ctx: Pattern description]
en: An image, title, paragraph and a CTA button to describe services.
nl: Een afbeelding, titel, paragraaf en een CTA knop om de diensten te beschrijven.

[ctx: Pattern description]
en: A large RSVP heading sideways, a description, and a CTA button.
nl: Een grote RSVP koptekst opzij, een beschrijving en een CTA knop.

[ctx: Pattern description]
en: A pricing section with a title, a paragraph and three pricing levels.
nl: Een prijssectie met een titel, een paragraaf en drie prijsniveaus.

[ctx: Pattern description]
en: A title, paragraph, two CTA buttons, and an image for a general CTA section.
nl: Een titel, paragraaf, twee CTA-knoppen en een afbeelding voor een algemene CTA sectie.

[ctx: Pattern description]
en: Project description section with title, paragraph, and an image.
nl: Projectbeschrijving met titel, paragraaf en een afbeelding.

[ctx: Pattern description]
en: A hero section with a title, a paragraph, a CTA button, and an image.
nl: Een hero sectie met een titel, een paragraaf, een CTA knop en een afbeelding.

en: Contact Us
nl: Neem contact met ons op

en: Terms and Conditions
nl: Voorwaarden en condities

en: Privacy Policy
nl: Privacybeleid

en: Careers
nl: Carrières

en: History
nl: Geschiedenis

[ctx: Pattern title]
en: List of posts without images, 1 column
nl: Lijst van berichten zonder afbeeldingen, 1 kolom

en: I’m <em>Leia Acosta</em>, a passionate photographer who finds inspiration in capturing the fleeting beauty of life.
nl: Ik ben <em>Leia Acosta</em>, een gepassioneerde fotografe die inspiratie vindt in het vastleggen van de vluchtige schoonheid van het leven.

en: A collection of full page layouts.
nl: Een verzameling van volledige paginalay-outs.

[ctx: Block pattern category]
en: Pages
nl: Pagina's

[ctx: Custom template name]
en: Single with Sidebar
nl: Enkelvoudig met zijbalk

[ctx: Custom template name]
en: Page with Wide Image
nl: Pagina met brede afbeelding

[ctx: Custom template name]
en: Page with Sidebar
nl: Pagina met zijbalk

[ctx: Custom template name]
en: Page No Title
nl: Pagina geen titel

[ctx: Template part name]
en: Post Meta
nl: Bericht meta

[ctx: Template part name]
en: Sidebar
nl: Zijbalk

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to white
nl: Verticaal hard tin naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard mint to white
nl: Verticaal hard mint naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sage to white
nl: Verticaal harde salie naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to white
nl: Verticaal harde roest naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sandstone to white
nl: Verticaal harde zandsteen naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to white
nl: Verticaal hard beige naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to white
nl: Verticaal zacht tin naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft mint to white
nl: Verticaal zacht mint naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sage to white
nl: Verticaal zacht salie naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft rust to white
nl: Verticaal zacht roest naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft sandstone to white
nl: Verticaal zacht zandsteen naar wit

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft beige to white
nl: Verticaal zacht beige naar wit

[ctx: Duotone name]
en: Black and pastel blue
nl: Zwart en pastelblauw

[ctx: Duotone name]
en: Black and sage
nl: Zwart en salie

[ctx: Duotone name]
en: Black and rust
nl: Zwart en roest

[ctx: Duotone name]
en: Black and sandstone
nl: Zwart en zandsteen

[ctx: Duotone name]
en: Black and white
nl: Zwart en wit

[ctx: Color name]
en: Base / 2
nl: Basis / 2

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard rust to beige
nl: Verticaal hard roest naar beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical rust to beige
nl: Verticaal roest naar beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard transparent rust to beige
nl: Verticaal hard transparant roest naar beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical transparent rust to beige
nl: Verticaal transparant roest naar beige

[ctx: Duotone name]
en: Dark rust to beige
nl: Donker roest naar beige

[ctx: Style variation name]
en: Rust
nl: Roest

[ctx: Color name]
en: Accent / Five
nl: Accent / Vijf

[ctx: Color name]
en: Accent / Four
nl: Accent / Vier

[ctx: Color name]
en: Accent / Three
nl: Accent / Drie

[ctx: Color name]
en: Accent / Two
nl: Accent / Twee

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard pewter to dark gray
nl: Verticaal hard tin naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard steel to dark gray
nl: Verticaal hard staal naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard olive to dark gray
nl: Verticaal hard olijf naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard cinnamon to dark gray
nl: Verticaal hard kaneel naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard walnut to dark gray
nl: Verticaal hard walnoot naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to dark gray
nl: Verticaal hard beige naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft pewter to dark gray
nl: Verticaal zacht tin naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft steel to dark gray
nl: Verticaal zacht staal naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft olive to dark gray
nl: Verticaal zacht olijf naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft cinnamon to dark gray
nl: Verticaal zacht kaneel naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft walnut to dark gray
nl: Verticaal zacht walnoot naar donkergrijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical soft driftwood to dark gray
nl: Verticaal zacht drijfhout naar donkergrijs

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and steel
nl: Donkergrijs en staal

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and olive
nl: Donkergrijs en olijfgroen

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and cinnamon
nl: Donkergrijs en kaneel

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and walnut
nl: Donkergrijs en walnoot

[ctx: Duotone name]
en: Dark gray and white
nl: Donkergrijs en wit

[ctx: Style variation name]
en: Mint
nl: Munt

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ocean
nl: Verticaal harde inkt naar oceaan

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to slate
nl: Verticaal harde oceaan naar leisteen

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ink to ice
nl: Verticaal harde inkt naar ijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ocean to ice
nl: Verticaal harde oceaan naar ijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard slate to ice
nl: Verticaal harde leisteen naar ijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ice to azure
nl: Verticaal hard ijs naar azuurblauw

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ocean
nl: Verticaal inkt naar oceaan

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to slate
nl: Verticaal oceaan naar leisteen

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ink to ice
nl: Verticaal inkt naar ijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ocean to ice
nl: Verticaal oceaan naar ijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical slate to ice
nl: Verticale leisteen naar ijs

[ctx: Gradient name]
en: Vertical azure to ice
nl: Verticaal azuurblauw naar ijs

[ctx: Style variation name]
en: Ice
nl: Ijs

[ctx: Font size name]
en: Extra Extra Large
nl: Extra extra groot

[ctx: Font size name]
en: Extra Large
nl: Extra groot

[ctx: Font size name]
en: Large
nl: Groot

[ctx: Font size name]
en: Small
nl: Klein

[ctx: Color name]
en: Contrast / Three
nl: Contrast / Drie

[ctx: Color name]
en: Contrast / Two
nl: Contrast / Twee

[ctx: Color name]
en: Base / Two
nl: Basis / Twee

[ctx: Color name]
en: Base
nl: Basis

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to sable
nl: Verticaal hard ebbenhout naar sabel

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to taupe
nl: Verticaal hard sabel naar taupe

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard ebony to beige
nl: Verticaal hard ebbenhout naar beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard sable to beige
nl: Verticaal hard sabel naar beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard taupe to beige
nl: Verticaal hard taupe naar beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical hard beige to linen
nl: Verticaal hard beige naar linnen

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to sable
nl: Verticaal ebbenhout naar sabel

[ctx: Gradient name]
en: Vertical ebony to beige
nl: Verticaal ebbenhout naar beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical sable to beige
nl: Verticaal sabelkleurig naar beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical taupe to beige
nl: Verticaal taupe naar beige

[ctx: Gradient name]
en: Vertical linen to beige
nl: Verticaal linnen naar beige

[ctx: Duotone name]
en: Orange and white
nl: Oranje en wit

[ctx: Call to Action button text]
en: About us
nl: Over ons

[ctx: Description for the About pattern]
en: Leaving an indelible mark on the landscape of tomorrow.
nl: Een onuitwisbare stempel drukken op het landschap van morgen.

[ctx: Headline for the About pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
nl: Études biedt uitgebreide oplossingen op het gebied van advies, management, ontwerp en onderzoek. Elke architectonische inspanning is een kans om de toekomst vorm te geven.

[ctx: Pattern title]
en: Title text and button on left with image on right
nl: Titeltekst en knop links met afbeelding rechts

[ctx: Descriptive text for the feature area]
en: The revitalized Art Gallery is set to redefine the cultural landscape of Toronto, serving as a nexus of artistic expression, community engagement, and architectural marvel. The expansion and renovation project pay homage to the Art Gallery's rich history while embracing the future, ensuring that the gallery remains a beacon of inspiration.
nl: De vernieuwde kunstgalerij is klaar om het culturele landschap van Toronto te herdefiniëren en dient als een knooppunt van artistieke expressie, community betrokkenheid en architectonisch wonder. Het uitbreidings- en renovatieproject brengen hulde aan de rijke geschiedenis van de kunstgalerij en omarmen tegelijkertijd de toekomst, zodat de galerij een baken van inspiratie blijft.

[ctx: Descriptive title for the feature area]
en: With meticulous attention to detail and a commitment to excellence, we create spaces that inspire, elevate, and enrich the lives of those who inhabit them.
nl: Met nauwgezette aandacht voor detail en een streven naar uitmuntendheid creëren we ruimtes die inspireren, verheffen en het leven verrijken van degenen die erin wonen.

[ctx: Title text for the feature area]
en: The revitalized art gallery is set to redefine cultural landscape.
nl: De gerevitaliseerde kunstgalerij is klaar om het culturele landschap opnieuw te definiëren.

[ctx: Sample content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
nl: Ervaar de fusie van verbeelding en expertise met Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample heading]
en: Architectural Solutions
nl: Architecturale oplossingen

[ctx: Sample feature heading]
en: Project Management
nl: Project management

[ctx: Sample feature heading]
en: Consulting
nl: Advies

[ctx: Sample feature heading]
en: App Access
nl: App toegang

[ctx: Sample feature heading]
en: Continuous Support
nl: Ononderbroken ondersteuning

[ctx: Sample feature content]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Architectural Solutions.
nl: Ervaar de fusie van verbeelding en expertise met Études Architectural Solutions.

[ctx: Sample feature heading]
en: Renovation and restoration
nl: Renovatie en restauratie

[ctx: Sub-heading of the features]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
nl: Ons uitgebreide pakket van professionele diensten richt zich op een gevarieerde klantenkring, variërend van huiseigenaren tot commerciële ontwikkelaars.

[ctx: Heading of the features]
en: A passion for creating spaces
nl: Een passie voor het creëren van ruimtes

[ctx: Pattern title]
en: Feature grid, 3 columns
nl: Uitgelicht raster, 3 kolommen

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: Can I apply to be a part of the team or work as a contractor?
nl: Kan ik solliciteren om deel uit te maken van het team of om als contractant te werken?

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: I'd like to get to meet fellow architects, how can I do that?
nl: Ik wil graag collega architecten ontmoeten, hoe kan ik dat doen?

[ctx: Answer in the FAQ pattern]
en: Études offers comprehensive consulting, management, design, and research solutions. Our vision is to be at the forefront of architectural innovation, fostering a global community of architects and enthusiasts united by a passion for creating spaces. Every architectural endeavor is an opportunity to shape the future.
nl: Études biedt uitgebreide advies-, beheer-, ontwerp- en onderzoeksoplossingen. Onze visie is om voorop te lopen in architectonische innovatie, waarbij we een wereldwijde community van architecten en enthousiastelingen bevorderen die verenigd zijn door een passie voor het creëren van ruimtes. Elke architectonische onderneming is een kans om de toekomst vorm te geven.

[ctx: Question in the FAQ pattern]
en: What is your process working in smaller projects?
nl: Wat is je proces bij het werken in kleinere projecten?

[ctx: Heading of the FAQs]
en: FAQs
nl: FAQ's

[ctx: Name of the FAQ pattern]
en: FAQs
nl: FAQ's

en: <em>Études</em> is not confined to the past—we are passionate about the cutting edge designs shaping our world today.
nl: <em>Études</em> beperkt zich niet tot het verleden - wij zijn gepassioneerd door de baanbrekende ontwerpen die onze wereld vandaag de dag vormgeven.

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement
nl: Gecentreerde verklaring

note: Translators: About text placeholder
en: I write about finance, management and economy, my book “%1$s” is out now.
nl: Ik schrijf over financiën, management en economie, mijn boek "%1$s" is nu uit.

note: Translators: About link placeholder
en: Money Studies
nl: Geldstudies

[ctx: Pattern title]
en: Centered statement, small
nl: Gecentreerde verklaring, klein

[ctx: Sample list item]
en: Exclusive access to design insights.
nl: Exclusieve toegang tot ontwerpinzichten.

[ctx: Sample list item]
en: Case studies that celebrate architecture.
nl: Case studies die architectuur vieren.

[ctx: Sample list item]
en: A world of thought-provoking articles.
nl: Een wereld aan tot nadenken stemmende artikelen.

[ctx: Sample heading]
en: Études Newsletter
nl: Études nieuwsbrief

en: Windows of a building in Nuremberg, Germany
nl: Ramen van een gebouw in Neurenberg, Duitsland

en: Tourist taking photo of a building
nl: Toerist maakt foto van een gebouw

[ctx: Sample list heading]
en: Études Architect App
nl: Études architect app

[ctx: Sample subheading content]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers.
nl: Ons uitgebreide pakket van professionele diensten richt zich op een gevarieerde klantenkring, variërend van huiseigenaren tot commerciële ontwikkelaars.

[ctx: Sample heading content]
en: An array of resources
nl: Een array van gegevensbronnen

[ctx: Pattern title]
en: Text with alternating images
nl: Tekst met afwisselende afbeeldingen

[ctx: Name of testimonial citation group]
en: Testimonial source
nl: Aanbeveling bron

[ctx: Testimonial Text or Review Text Got From the Person]
en: “Études has saved us thousands of hours of work and has unlocked insights we never thought possible.”
nl: "Études heeft ons duizenden uren werk bespaard en inzichten opgeleverd die we nooit voor mogelijk hadden gehouden."

[ctx: Name of testimonial pattern]
en: Testimonial
nl: Aanbeveling

[ctx: Pattern title]
en: Centered testimonial
nl: Gecentreerde aanbeveling

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio single post template
nl: Portfolio enkel bericht template

[ctx: Pattern title]
en: Blogging search template
nl: Blogging zoeken template

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio search template
nl: Portfolio zoeken template

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home template with post featured images
nl: Portfolio home template met bericht uitgelichte afbeeldingen

[ctx: Pattern title]
en: Business home template
nl: Zakelijk home template

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio archive template
nl: Portfolio archief template

[ctx: Pattern title]
en: Blogging archive template
nl: Blogging archief template

[ctx: Sample role of a team member]
en: Project Manager
nl: Project manager

[ctx: Sample role of a team member]
en: Engineering Manager
nl: Technisch directeur

[ctx: Sample role of a team member]
en: Founder, CEO & Architect
nl: Oprichter, CEO & architect

[ctx: Sample descriptive text of the team pattern]
en: Our comprehensive suite of professionals caters to a diverse team, ranging from seasoned architects to renowned engineers.
nl: Ons uitgebreide pakket professionals is geschikt voor een divers team, variërend van doorgewinterde architecten tot gerenommeerde ingenieurs.

[ctx: Sample heading for the team pattern]
en: Meet our team
nl: Ontmoet ons team

[ctx: Name of team pattern]
en: Team members
nl: Team leden

[ctx: Pattern title]
en: Team members, 4 columns
nl: Team leden, 4 kolommen

[ctx: Pattern title]
en: Offset posts with featured images only, 4 columns
nl: Offset berichten met alleen uitgelichte afbeeldingen, 4 kolommen

[ctx: Pattern title]
en: Posts with featured images only, 3 columns
nl: Berichten met alleen uitgelichte afbeeldingen, 3 kolommen

en: Watch, Read, Listen
nl: Bekijk, lees, beluister

[ctx: Pattern title]
en: Grid of posts featuring the first post, 2 columns
nl: Berichten raster met het eerste bericht, 2 kolommen

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 3 columns
nl: Lijst van berichten, 3 kolommen

[ctx: Pattern title]
en: List of posts, 1 column
nl: Lijst van berichten, 1 kolom

en: Green staircase at Western University, London, Canada
nl: Groene trap in de Western University, Londen, Canada

[ctx: Name of RSVP landing page pattern]
en: RSVP Landing Page
nl: RSVP landing pagina

[ctx: Sample content for newsletter subscribe button]
en: Sign up
nl: Registreren

[ctx: sample content for newsletter subscription]
en: Subscribe to the newsletter and stay connected with our community
nl: Abonneer je op de nieuwsbrief en blijf op de hoogte van onze community

[ctx: Pattern title]
en: Newsletter landing
nl: Nieuwsbrief landing

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home with post featured images
nl: Portfolio home met bericht uitgelichte afbeeldingen

[ctx: Pattern title]
en: Portfolio home image gallery
nl: Portfolio home afbeelding galerij

[ctx: Pattern title]
en: Business home
nl: Zakelijk home

[ctx: Pattern title]
en: About
nl: Over

[ctx: search form placeholder]
en: Search...
nl: Zoeken...

en: Search the website
nl: Zoek op deze site

en: Financial apps for families
nl: Financiële apps voor gezinnen

en: Latest inflation report
nl: Laatste inflatierapport

en: Links I found useful and wanted to share.
nl: Links die ik handig vond en wilde delen.

en: Useful Links
nl: Bruikbare links

en: Popular Categories
nl: Populaire categorieën

en: About the author
nl: Over de auteur

[ctx: Pattern title]
en: Sidebar
nl: Zijbalk

[ctx: search button text]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: search form label]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: Pattern title]
en: Search
nl: Zoeken

[ctx: Label before the title of the next post. There is a space after the colon.]
en: Next:
nl: Volgende:

[ctx: Label before the title of the previous post. There is a space after the colon.]
en: Previous:
nl: Vorige:

en: Posts
nl: Berichten

[ctx: Pattern title]
en: Post navigation
nl: Bericht navigatie

[ctx: Prefix for the post author block: By author name]
en: by
nl: door

[ctx: Pattern title]
en: Post meta
nl: Bericht meta

[ctx: Message explaining that there are no results returned from a search]
en: No posts were found.
nl: Er zijn geen berichten gevonden.

[ctx: Pattern title]
en: No results
nl: Geen resultaten

en: Comments
nl: Reacties

[ctx: Pattern title]
en: Comments
nl: Reacties

[ctx: Message to convey that a webpage could not be found]
en: The page you are looking for does not exist, or it has been moved. Please try searching using the form below.
nl: De pagina die je zoekt bestaat niet of is verplaatst. Probeer te zoeken met behulp van het onderstaand formulier.

[ctx: Heading for a webpage that is not found]
en: Page Not Found
nl: Pagina niet gevonden

en: Art Gallery of Ontario, Toronto, Canada
nl: Kunstgalerij van Ontario, Toronto, Canada

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 2. Case studies that celebrate the artistry can fuel curiosity and ignite inspiration.
nl: 2. Casestudies die het kunstenaarschap vieren, kunnen de nieuwsgierigheid aanwakkeren en inspiratie opwekken.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: Our comprehensive suite of professional services caters to a diverse clientele, ranging from homeowners to commercial developers. With a commitment to innovation and sustainability, Études is the bridge that transforms architectural dreams into remarkable built realities.
nl: Ons uitgebreide pakket professionele diensten richt zich op een gevarieerde klantenkring, variërend van huiseigenaren tot commerciële ontwikkelaars. Met een toewijding aan innovatie en duurzaamheid is Études de brug die architecturale dromen omzet in opmerkelijke gebouwde realiteiten.

[ctx: Sample text for the feature area]
en: 1. Through Études, we aspire to redefine architectural boundaries and usher in a new era of design excellence that leaves an indelible mark on the built environment.
nl: 1. Met Études willen we de grenzen van de architectuur herdefiniëren en een nieuw tijdperk van uitmuntend ontwerp inluiden dat een onuitwisbare stempel drukt op de gebouwde omgeving.

en: An empty staircase under an angular roof in Darling Harbour, Sydney, Australia
nl: Een lege trap onder een hoekig dak in Darling Harbour, Sydney, Australië

[ctx: Pattern title]
en: Project layout
nl: Project lay-out

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 4 columns
nl: Offset galerij, 4 kolommen

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 3 columns
nl: Offset galerij, 3 kolommen

[ctx: Pattern title]
en: Offset gallery, 2 columns
nl: Offset galerij, 2 kolommen

[ctx: Pattern title]
en: Full screen image
nl: Volledige scherm afbeelding

en: Social Media
nl: Sociale media

en: Social
nl: Sociaal

en: About
nl: Over

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 4 columns
nl: Footer met colofon, 4 kolommen

en: Follow
nl: Volgen

[ctx: Example email in site footer]
en: info@example.com
nl: info@voorbeeld.nl

en: Keep up, get in touch.
nl: Blijf op de hoogte, neem contact op.

[ctx: Pattern title]
en: Footer with colophon, 3 columns
nl: Footer met colofon, 3 kolommen

note: Translators: Designed with WordPress
en: Designed with %1$s
nl: Ontworpen met %1$s

[ctx: Pattern title]
en: Footer with centered logo and navigation
nl: Footer met gecentreerd logo en navigatie

[ctx: Sample text for Sign Up Button]
en: Sign up
nl: Registreren

[ctx: Sample text for Subscriber Description]
en: Stay in the loop with everything you need to know.
nl: Blijf op de hoogte van alles wat je moet weten.

[ctx: Sample text for Subscriber Heading with numbers]
en: Join 900+ subscribers
nl: Word lid van 900+ abonnees

[ctx: Pattern title]
en: Centered call to action
nl: Gecentreerde Call To Action

[ctx: Sample button text to view the services]
en: Our services
nl: Onze diensten

[ctx: Sample description of the services pattern]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études—the catalyst for architectural transformations that enrich the world around us.
nl: Ervaar de fusie van verbeelding en expertise met Études - de katalysator voor architectonische transformaties die de wereld om ons heen verrijken.

[ctx: Sample heading of the services pattern]
en: Guiding your business through the project
nl: Je bedrijf begeleiden tijdens het project

[ctx: Pattern title]
en: Services call to action with image on left
nl: Diensten Call To Action met afbeelding links

en: A ramp along a curved wall in the Kiasma Museu, Helsinki, Finland
nl: Een helling langs een gebogen muur in het Kiasma Museu, Helsinki, Finland

[ctx: Call to action button text for the reservation button]
en: Reserve your spot
nl: Reserveer je plaats

[ctx: RSVP call to action description]
en: Experience the fusion of imagination and expertise with Études Arch Summit, February 2025.
nl: Ervaar de samensmelting van verbeelding en expertise met Études Arch Summit, februari 2025.

[ctx: Button text for the third pricing level]
en: Subscribe
nl: Abonneren

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android
nl: Exclusieve toegang tot de <em>Études</em> app voor iOS en Android

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive, unlimited access to <em>Études Articles</em>.
nl: Exclusieve, onbeperkte toegang tot <em>Études artikelen</em>.

[ctx: Button text for the second pricing level]
en: Subscribe
nl: Abonneren

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 20 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
nl: Toegang tot 20 exclusieve <em>Études artikelen</em> per maand.

[ctx: Sample heading for the second pricing level]
en: Connoisseur
nl: Kenner

[ctx: Button text for the first pricing level]
en: Subscribe
nl: Abonneren

[ctx: Feature for pricing level]
en: Exclusive access to the <em>Études</em> app for iOS and Android.
nl: Exclusieve toegang tot de <em>Études</em> app voor iOS en Android.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Weekly print edition.
nl: Weekelijkse geprinte editie.

[ctx: Feature for pricing level]
en: Access to 5 exclusive <em>Études Articles</em> per month.
nl: Toegang tot 5 exclusieve <em>Études artikelen</em> per maand.

[ctx: Sample heading for the first pricing level]
en: Free
nl: Gratis

[ctx: Sample description for a pricing table]
en: We offer flexible options, which you can adapt to the different needs of each project.
nl: We bieden flexibele opties die je kan aanpassen aan de verschillende behoeften van elk project.

[ctx: Sample heading for pricing pattern]
en: Our Services
nl: Onze diensten

[ctx: Name for the pricing pattern]
en: Pricing Table
nl: Prijstabel

[ctx: Pattern title]
en: Pricing
nl: Prijzen

en: White abstract geometric artwork from Dresden, Germany
nl: Wit abstract geometrisch kunstwerk uit Dresden, Duitsland

[ctx: Button text of this section]
en: How it works
nl: Hoe het werkt

[ctx: Sample list item]
en: Experience the world of architecture.
nl: Ervaar de architectuur wereld.

[ctx: Sample list item]
en: Showcase your projects.
nl: Stel je projecten tentoon.

[ctx: Sample list item]
en: Collaborate with fellow architects.
nl: Samenwerken met collega architecten.

[ctx: Sample heading]
en: Enhance your architectural journey with the Études Architect app.
nl: Verrijk je reis door de architectuur met de Études Architect app.

[ctx: Pattern title]
en: Call to action with image on right
nl: Call To Action met afbeelding rechts

en: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, United States
nl: Hyatt Regency San Francisco, San Francisco, Amerika

[ctx: Sample descriptive text for a project or post.]
en: This transformative project seeks to enhance the gallery's infrastructure, accessibility, and exhibition spaces while preserving its rich cultural heritage.
nl: Dit transformatieve project wil de infrastructuur, toegankelijkheid en tentoonstellingsruimtes van de galerij verbeteren en tegelijkertijd het rijke culturele erfgoed behouden.

[ctx: Sample title for a project or post]
en: Art Gallery — Overview
nl: Kunstgalerij — Overzicht

[ctx: Pattern title]
en: Project description
nl: Project beschrijving

en: Building exterior in Toronto, Canada
nl: Buitenkant gebouw in Toronto, Canada

[ctx: Button text of the hero section]
en: About us
nl: Over ons

[ctx: Content of the hero section]
en: Études is a pioneering firm that seamlessly merges creativity and functionality to redefine architectural excellence.
nl: Études is een baanbrekend bureau dat creativiteit en functionaliteit naadloos laat samensmelten om architectonische uitmuntendheid te herdefiniëren.

[ctx: Heading of the hero section]
en: A commitment to innovation and sustainability
nl: Toewijding aan innovatie en duurzaamheid

en: With asterisk
nl: Met sterretje

en: With arrow
nl: Met pijl

en: Checkmark
nl: Vinkje

en: Pill
nl: Pil

en: Arrow icon
nl: Pijlpictogram
